Oyuncaklar, bebekler ve çocuklar için oldukça önemlidir. Onların küçücük yaşantılarında en önemli eşyaları, arkadaşları oyuncaklardır. Peki, oyuncaklar ne kadar sağlıklı ve güvenli? Gün boyu temas halinde oldukları oyuncaklar bebek ve çocuklara ne katıyor? Bu sorular oldukça önemli. Çocuklar bebeklik çağından itibaren pek çok şeyi oyunla ve oynarken öğrenirler. Dolayısıyla doğru oyuncak seçimleri onlara pek çok şey kazandırırken yanlış oyuncak seçimi onlara bir şey katmayacak aksine onları kötü etkileyecektir.

Zekâ Geliştiren Oyuncaklar Nelerdir?

Zekâ geliştiren oyuncaklar, genel olarak bebeğin ya da çocuğun nesnelerin şekillerini, renklerini ve sayılarını algılayıp algılamadıklarını kontrol eden oyunlardan oluşur. Yuvarlak, kare, yıldız gibi şekillerden oluşan bir tablo ve bu tabloya yerleştirilmek üzere aynı şekillerden oluşan parçaların bulunduğu oyunlar kimi zaman sadece şekilleri kapsarken kimi zaman renklerle birlikte şekilleri kasar.

Böylece uygulama ile çocuklar hem renkleri hem şekilleri ayır etmeyi öğrenirken ince motor becerileri de gelişir. Müzikli oyuncak gruplarında da aynı şekilde şekil ve renk eşleştirmelerinin ardından çocuk başarılı olduğunda kutucukta yer alan sayı, müzikle ve şarkılarla söylenerek sayının çocuğun zihninde yer alması amaçlanıyor.

Oyuncaklarda Zehirli Kimyasallar

Oyuncak seçerken çocuğun zekâ gelişimine katkısının yanı sıra sağlığına uygun ürünler seçilmesi de önemlidir. Kimi oyuncaklar ucuza mal edilmek için zararlı kimyasallarla boyanabiliyor. Oyuncak alırken bunlara da dikkat etmek gerekir.

Yorum Yap