Devlete ait resmi bankalardan biri olan Ziraat Bankası, Türkiye’nin en büyük ve önemli bankalarından kabul ediliyor. Banka müşterileri, hesaplarıyla ilgili herhangi bir problem yaşadığında bu problemi çözmek için bankanın müşteri hizmetlerini arama şansına sahip. Banka, 7/24 hizmet verdiği çağrı merkeziyle gelen her talebi, şikâyeti ve öneriyi dikkate alıyor, çözümler üretiyor. Bir banka müşterisinin istediği zaman bankaya ulaşamaması her zaman büyük problem yaratıyor. Özellikle de banka kartını, kredi kartını kaybetme – çaldırma durumlarında çağrı merkezine çok acil ulaşmak gerekiyor. Böyle durumlarda Ziraat bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma yöntemleri oldukça işe yarıyor.

Ziraat Banka Müşteri No Nedir?

Her banka müşterilerini sayısal olarak numaralandırıyor. Ziraat bankası müşteri no bu sayıları temsil ediyor. Bankada hesap açtırdığınız andan itibaren 8 haneli bir müşteri numarasına sahip olursunuz. Bu müşteri no, bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirirken size pratiklik kazandırır. Kart, fatura, harç ödemesi ya da bilgi kontrolü gibi birçok işleminizi banka müşteri numarası ile gerçekleştirebilirsiniz. ZB müşteri hizmetleri numarasını aradığınızda, sizinle ilgilenecek olan temsilci sizden yüksek ihtimalle müşteri numaranızı ister ve işlemlerinizi başlatır.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerinin Numarası Kaç?

Ziraat bankası müşteri hizmetleri numarası 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 olmak üzere iki hatta sahiptir. İkisini de arayabilir, müşteri temsilcisine ulaşabilirsiniz. Aradığınız zaman işlemlerinizi hızlıca yapabilmeniz için size kısa yolları önereceğiz. İşte işlemler ve kısa yol tuşları:

  • Şifre işlemleri için 3’ü tuşlayınız.
  • Kayıp çalıntı işlemleri için 0 (sıfır)’ı tuşlayınız.
  • Kart işlemleri için 1’i tuşlayınız.
  • İnternet ve mobil bankacılık için 4’ü tuşlayınız.
  • Bankacılık işlemleri için 3’ü tuşlayınız.
  • OGS ve HGS işlemleri için 5’i tuşlayınız.
  • Bankayla ilgili diğer işlem ve hizmetler için ise 6’yı tuşlayınız.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Anında Bağlanmak için Ne Yapılabilir?

Ziraat bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma şansını yakalamak ve zaman kaybı yaşamamak için aslında belli adımları izlemek işinizi çok kolaylaştırıyor. Birçok kişi kısa yolarlı bilmediğinden dakikalarca müşteri temsilcisine ulaşmak için bekliyor bazen sinirlenip telefonu kapatıyor. Bankaya gitmek bile bazı sorunlarda çözüm sağlamıyor. Çünkü birçok sorunun çözüm noktası müşteri hizmetleri oluyor. İşte size önereceğimiz 3 altın adım:

İlk adım: Ziraat bankası müşteri hizmetlerini aradığınızda telesekreter yapmak istediğiniz işlemi seçin önerisinde bulunacak. Bu kısmı duyana kadar dinleyin ve bu cümleyi duyduktan hemen sonra 1’e basın.

İkinci adım: 1’e bastıktan sonra yine telesekreterin konuşmasına fırsat vermeden hemen 6’ya basın.

Üçüncü adım: Son aşamada telesekreter sizden müşteri numarası, kart şifresi ya da TC numarası isteyebilir. İstenilen bilgiyi tuşladıktan sonra 0 (sıfır)’a basın. Karşınıza müşteri temsilcisi çıkacaktır.

Ziraat Bankası Online Müşteri Hizmetlerinden Nasıl Yararlanılır?

Ziraat bankası müşterilerine telefonla destek haricinde mail, sosyal medya ve online müşteri hizmetleri servisi sunuyor. Ziraatbank.com.tr adresine tıklayarak sağ alt köşede kırmızı bir logo ile “Canlı destek” hizmeti veren konuşma penceresine tıklayarak banka temsilcisine ulaşabilirsiniz. Ziraat bankasi musteri hizmetlerine baglanma tuslari işinize yaramadığında sanal destekten yardım alabilirsiniz.